Bałtyk. Powroty.

with 1 komentarz

Zamęczam znajomych opowiadaniami o moich podróżach. Zmuszam do oglądania zdjęć. Uwielbiam te wyprawy wspominać. I coś czuję że będę miała ochotę o nich coś napisać.

Wyobrażam już sobie jak dorosłe Emilenki i Kuba czytają wspomnienia swojej mamy.

Jedno z najwcześniejszych i bardzo pięknych wspomnień z dzieciństwa – Niechorze, lato 1982 (tak, stan wojenny).
Wychodząc z sosnowego lasku już słyszę szum i krzyki mew. Zbliżam się do piaszczystej wydmy, z rzadka tylko porośniętej kępami ostrej trawy. Z każdym moim krokiem w górę horyzont się obniża aż wreszcie na jego linii pojawia się ciemna krecha Bałtyku. Uderza mnie powiew wiatru. Podbiegam mieląc stopami sypki piach – i już widzę białe grzbiety fal i plażę – a na niej rzędy kutrów. Daleko daleko kilka szarych sylwetek wielkich statków. Po krótkiej chwili mama za rękę sprowadziła mnie na dół, na plażę. A ja bym tam mogła tak stać i stać.

 

Wieczorek zapoznawczy w naszym OW. Ta mina: szczyt szczęścia!

 

DSC_0266

DSC_0265

DSC_0268 (1)

W 2013 odszukałam ten ośrodek. Niewiele się zmieniło 🙂

201308102028

Do dziś uwielbiam budować twierdze, wyspy na płyciźnie, formować kanały. Udaję, że pomagam dzieciom 🙂 a tymczasem wykorzystuję je jako dostarczycieli kamyków i muszelek – których, nota bene, też mogłabym z dziką przyjemnością poszukiwać godzinami. Tak samo jak bursztynki cenię sobie wyszlifowane drobiny kolorowego szkła. Zwożę te wszystkie skarby do domu – razem z niemożliwie pokręconymi kawałkami wyrzuconego na brzeg przez fale drewna i buteleczką wody morskiej – czasem z kawałkiem plaży na dnie 🙂

DSC_0411

W 2013 (Kołobrzeg) i 2014 (Sobieszewo), po wielu, wielu latach przerwy wracałam nad Bałtyk. Opiszę te przygody niebawem. Teraz tylko „zanęcę” 🙂

201308101988

1

W tym roku też chciałbym pojechać nad „nasze” morze. Wstanę wcześniej niż rodzinka i pójdę sama na wydmę. Usiądę sobie na niej i posiedzę na baaaardzo długo.